u specjalistycznych paneli fotowoltaicznych (nazywanych też kolektorami słonecznymi) jest tak naprawdę naszą przyszłością. Szacuje się, że już za kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt lat wszyscy zamienią na nią zwykłą energię.
A dzieje się to już teraz. Nowoczesne kolektory słoneczne coraz częściej można spotkać na różnego typu budynkach. Nie są to już tylko najbardziej nowoczesne obiekty. Kolektory wyposażone w krzemowe płyty równie często występują dziś na dachach normalnych domów i zwyczajnych budynków firmowych. Z roku na rok ich popularność coraz bardziej wzrasta. Największy wpływ na ten wzrost ma sama energia odnawialna, która sprytnie łączy w sobie ekonomię z ekologią, gdyż jest rozwiązaniem tanim, a zarazem zupełnie nieszkodliwym dla otaczającego nas środowiska.
Warto znać nowinki techniczne
Warto znać nowinki techniczne. Jadąc po swoim mieście lub dzielnicy znów zastanawiasz się co robi tyle baterii słonecznych na dachach u sąsiadów? Otóż oni już zdecydowali się przejść na systemy fotowoltaiczne, biorąc dodatkowo rządowe dofinansowanie z projektu Unii Europejskiej.
Fotowoltaika to w skrócie mówiąc naukowy sposób przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Jej wysokie dość koszty maleją z roku na rok, sprzęt jest lepszy i wydajniejszy.
Kolektory słoneczne natomiast zapewniają nam zamianę energii promieniowania słonecznego na ciepło. To daje duże możliwości. Nośnikami ciepła są ciecze lub gazy. Kolektory dzielimy na płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne.
Energia odnawialna to nic innego jak woda, wiatr, słońce ale też biogazy, biopłyny, biomasa oraz energia jądrowa w odpowiednim cyklu paliwowym.
Wykorzystanie tej właśnie energii zdaje się być kluczowym zagadnieniem do zminimalizowania wciąż pogłębiającego się zjawiska "global worming" czyli globalnego ocieplenia klimatu na świecie.
Wygląd instalacji słonecznych
Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.
Darmowa energia
Jeżeli zastanawiamy się nad budową domu, to od razu powinniśmy pomyśleć o tym, żeby zainwestować w kolektory słoneczne. Dzięki temu będziemy mieć możliwość korzystania z darmowej energii elektrycznej, a to znacznie obniży koszty związane z użytkowaniem własnego domu. Wbrew pozorom fotowoltaika nie jest dzisiaj taka droga i ta inwestycja powinna nam się szybko zwrócić.
Pamiętajmy, że najczęściej budujemy dom za pieniądze, które otrzymaliśmy z banku. Co miesiąc będziemy więc płacić bankowi określoną ilość pieniędzy. Jeżeli do tego dojdą nam wysokie rachunki za prąd, to może w pewnym momencie okazać się, że będziemy mieć problem z finansami. Chociażby właśnie z tego powodu energia odnawialna powinna nas zainteresować. Jeśli zależy nam na darmowej energii, to w tej chwili nie ma innej możliwości. Dodatkowo w ten sposób możemy również zadbać o otaczające nas środowisko, a to przecież też jest bardzo ważne. Pomyślmy więc o kolektorach słonecznych i korzystajmy z darmowej energii elektrycznej. Taka inwestycja nam się zwróci.