ródeł energii wpisuje się w konwencję zrównoważonego rozwoju, ponieważ oszczędzamy nasze zapasy surowców naturalnych. Kolektory słoneczne i fotowoltaika znacznie zmniejszają zanieczyszczenie środowiska. Niestety, ponieważ ich praca uzależniona jest od długości dnia w Polsce i sezonowości obie instalacje dostarczają nam energii głownie w sezonie letnim. Co daje właścicielom gospodarstw domowych zainstalowane kolektorów słonecznych? Po pierwsze, przez pół roku zyskujemy na wygodzie. Nie ma problemu z rozpalaniem i wyrzucaniem popiołu. Po drugie, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Decydując się na zastosowanie solarów możemy zaoszczędzić nawet 60% rocznej energii potrzebnej do podgrzania wody. Co więcej, kolektory płaskie, które są najlepszym rozwiązaniem w naszym klimacie, są odporne na czynniki zewnętrzne.
Na przykład wolnostojące kolektory słoneczne nie
Energia odnawialna to źródło energii, które są nieskończenie dostępne.. W przeciwieństwie do kopalnych źródeł energii, takich jak węgiel lub gaz ziemny. Odnawialne źródła energii obejmują energię wodną, energię słoneczną i wiatrową, biomasę i energię geotermalną.
Duże systemy fotowoltaiczne są tańsze ekonomicznie i technicznie. Istnieją duże systemy dachowe, na przykład w budynkach rolniczych lub halach przemysłowych. W ostatnich latach w Niemczech zbudowano również znacznie większe systemy otwartej przestrzeni. Ustawa o odnawialnych źródłach energii określa kategorie obszarów, za które wypłacane jest wynagrodzenie. Na przykład wolnostojące kolektory słoneczne nie mają prawa do wynagrodzenia. Idealnie byłoby, gdyby fotowoltaika zrzeszała obszary wstępnie zanieczyszczone, które nie mogą być wykorzystywane ani do celów rolniczych, ani do celów osadniczych i przede wszystkim mają niewielkie znaczenie dla ochrony przyrody. Duże zakłady powodują, że ceny produkcji spadają z powodu większych wolumenów rynkowych, a także dają nowe impulsy do rozwoju technologicznego.
Istnieje szereg zalet przemawiających za energią
Istnieje szereg zalet przemawiających za energią odnawialną, której popularność w ostatni czasie dynamicznie rośnie. Oto trzy najważniejsze powody, dla których warto dokonać zakupu paneli słonecznych.
Pierwszym plusem jest oczywiście zmniejszenie potrzeb cieplnych budynku i ograniczenie pracy głównego źródła ciepła. Kolektory słoneczne, które zastosujemy przekładają się bezpośrednio na ograniczenie zużycia paliwa lub energii elektrycznej.
Drugą zaletą jest najniższy koszt wytworzenia ciepła. Praca instalacji solarnej wymaga minimalnych nakładów energii elektrycznej niezbędnej do zasilania pompy obiegowej i sterownika. Najniższe koszty wytwarzania ciepła przez kolektory słoneczne, w praktyce mogą oznaczać np. najniższe koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Innym ważnym plusem jest także ekologia. Fotowoltaika zdecydowanie przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w naszym najbliższym otoczeniu.
Energia odnawialna to inwestycja ma długie lata, a zakup ten mimo dużych kosztów początkowych posiada szereg zalet.
Zalety fotowoltaiki
Energia odnawialna w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularna. Panele słoneczne możemy już zobaczyć coraz częściej na dachach polskich domów. Jakie są więc zalety fotowoltaiki?
Kolektory słoneczne które produkują prąd elektryczny dzięki promieniowaniu słonecznemu są zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem aniżeli ogrzewanie centralne. Dzięki instalacji takich paneli możemy przyczynić się do poprawy zanieczyszczenia powietrza i sprawić, żeby w naszej okolicy było odrobinę bardziej ekologicznie.
Fotowoltaika to też bardzo dobry sposób na oszczędność. Mimo dużego wkładu początkowego, który trzeba przeznaczyć na zakup kolektorów, to jest to inwestycja niezwykle opłacalna, która sprawi, że nasze rachunki za energię zmniejszą się. Jest to na pewno jedna z większych zalet energii odnawialnej.
Panele słoneczne to inwestycja na wiele lat. Warto przemyśleć tę decyzję, ponieważ dokonując takiego zakupu możemy przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia otoczenia, w którym żyjemy.